Medynilla wspaniała

with Brak komentarzy

Co jakiś czas pojawia się na rynku i wzbudza spore zainteresowanie. Nie ma się co dziwić. Jej kwiatostany urzekają. Pojawiają się wiosną. Są duże, opadające w dół, majestatyczne. Medynilla wspaniała (Medinilla magnifica), bo o niej mowa jest jedną z piękniejszych roślin kwitnących, które mogą pojawić się w naszych domach. Zwykle zachwyca podczas kwitnienia, ale ja dostrzegam jeszcze inne jej walory. Roślina ma nieregularny, ale ciekawy pokrój. Dekoracyjne są także jej liście. Ciemnozielone, błyszczące o wyrazistym użyłkowaniu. Cała roślina robi duże wrażenie.

Medynilla jest wymagająca, ale warto o nią zadbać.

Często, wprowadzając jakąś roślinę do domu zastanawiamy się, czy jest to roślina kłopotliwa. Owszem, medynilla wspaniała jest wymagająca, ale dlaczego to ma nas przerażać? Może, zamiast wielu niekłopotliwych kwiatów domowych zdecydować się na jedną kłopotliwą medynille? Może przyniesie nam ona większą radość, kiedy zakwitnie wiosną? Będzie to sygnał, że dobrze jej z nami.

Poznaj jej wymagania.
  • stanowisko

Ustaw medynillę z dala od ciągu komunikacyjnego. W miejscu, gdzie będzie miała dużo przestrzeni. Nie lubi być potrącana. Przeciągów też nie lubi. Są dla niej zabójcze. Lokalizacja blisko okien, które są często otwarte (np. balkonowe) odpada.

  • oświetlenie

Najlepiej rośnie w miejscu dobrze oświetlonym, ale światło musi być rozproszone. Ostre nasłonecznienie może poparzyć liście.

  • temperatura

Optymalna temperatura w okresie wegetacji to 20-23°C. Powinna być utrzymywana na tym samym poziomie, inaczej kwiatostany będą opadać. Zimą, podczas okresu spoczynku, który powinien trwać minimum 2 miesiące, utrzymujemy niższą temperaturę, ok. 18°C.

  • podlewanie

Do podlewania używamy miękkiej wody. Może być przegotowana. Jeszcze lepsza będzie czysta deszczówka. Latem roślinę podlewamy często i obficie, ale pamiętaj, żeby nie zalewać bryły korzeniowej. Zimą podlewamy rzadko, ale utrzymujemy stale wilgotną ziemię.

Aby medynilla pięknie rosła, niezbędne jest też zraszanie jej liści. Lubi też wilgotne powietrze. Pamiętaj, aby liście przecierać z kurzu.

  • przesadzanie

Jeśli przesadzamy roślinę, zapewnijmy jej luźne podłoże o kwaśnym odczynie. Może być to ziemia uniwersalna z domieszką piasku. Ze względu na zwisające kwiatostany najlepiej wybrać wysoką doniczkę albo ustawić roślinę na stojaku.

 

Kto znajdzie w swoim domu miejsce dla medynilli i odrobinę chęci, żeby się nią zająć?

 

Dla bardziej zainteresowanych

Medinilla magnifica jest epifitem. Krzew ten rośnie w filipińskich dżunglach. W warunkach naturalnych osiąga do 3 m wysokości. Kwiaty zebrane są w zwisające wiechy. W jednym kwiatostanie może być ich nawet 200 szt. Ukryte są wewnątrz różowych liści przykwiatkowych, które na pierwszy rzut oka wydają nam się olbrzymim płatkiem. Owocem jest jagoda.

Podziel się: