Bielenie pni drzew

with Brak komentarzy
Bielenie drzew to zabieg, który pomaga chronić pnie drzew przed intensywnym słońcem. Gdy nocą temperatury spadają gwałtownie poniżej 0, pień może pęknąć wzdłuż. Pomalowanie pni białą farbą zapobiega nagrzewaniu się pni drzew, ponieważ farba odbija promienie słoneczne. Dzięki temu różnica temperatur pomiędzy dniem i nocą nie jest tak duża. Najbardziej wrażliwe na różnice temperatur są: morele, brzoskwinie, czereśnie, grusze i jabłonie.
Szczególnie dokładnie należy pomalować południową i południowo-zachodnią stronę pni, tam gdzie nagrzewanie kory jest najsilniejsze.
Najczęściej do bielenia pni drzew używa się wapna, ale można też wykorzystać farbę emulsyjną. Wapno możemy kupić w sklepie ogrodniczym albo przygotować samodzielnie z wapna gaszonego. Wapno rozpuszczamy w wodzie w proporcji 5 kg wapna i 5 l wody. Mieszanina powinna mieć konsystencję śmietany. Wapno nie niszczy szkodników zimujących w spękanych korach. 
Bielenie wykonujemy w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli w grudniu temperatury są dodatnie, to z powodzeniem możemy wykonać ten zabieg. Jeśli ochronna warstwa wapna zostanie zmyta, bielenie należy powtórzyć w późniejszym okresie.
Bielenie pni drzew wczesną wiosną ma tylko efekt dekoracyjny. Nie ma żadnego znaczenia ochronnego.
Podziel się: