Fascynująca roślina. Wygląda na wątłą i bardzo delikatną a w gruncie rzeczy potrafi wytrzymać wiele. Jest sukulentem i pochodzi z Afryki Południowej. Nie straszna jej nawet przejściowa susza, więc zapominalscy i początkujący hodowcy roślin doniczkowych poradzą sobie z nią. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią ilość światła.
Ceropegia Woodii, bo o niej mowa, nazywana jest string of hearts, sznur serc, łańcuszek z serduszek lub lampionem chińskim. Należy do rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). Wytwarza zagłębioną w ziemi bulwę o średnicy ok. 5 cm (sukulent bulwiasty). Ma zwisające długie, cienkie pędy i drobne listki w kształcie serc. Pędy rosną szybko, więc w krótkim czasie mogą stworzyć malowniczą kurtynę. Jeśli prawidłowo będziesz ją pielęgnować, ceropegia odwdzięczy się wypuszczając urokliwe kwiaty w kształcie lampionów, które pojawiają się latem. Kwiaty te są pułapką dla owadów. Owad wpada do środka, oblepia się pyłkiem i w ten sposób roślina zapewnia sobie możliwość przeniesienia pyłku.
Jest łatwa w uprawie i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wodę i substancje potrzebne do życia gromadzi w liściach i bulwach. Jest też dość odporna na choroby.
- stanowisko
Jasne i ciepłe. Nie lubi przeciągów. Dobrze się czuje na regałach lub wiszących doniczkach.
- światło
Lubi słoneczne miejsca, ale latem nie powinna stać na południowym oknie. Nie może być narażona na bezpośrednie, ostre słońce. Zawieszona w niewielkiej odległości od okna będzie miała idealne warunki świetlne. Przy zbyt małej ilości światła, jej liście będą tracić ubarwienie, a pędy pomiędzy nimi wydłużą się co sprawi, że jej wygląd będzie mało atrakcyjnie. Ponadto światło jest niezbędne, aby roślina zakwitła.
- temperatura
Zimą lubi chłodniejsze pomieszczenia, ale temperatura nie powinna spadać poniżej 16 st. C.
- podlewanie
Podlewać należy ją z umiarem, małą ilością wody. Na kolejną dawkę wody przyjdzie czas, kiedy podłoże lekko przeschnie. Podczas zimy podłoże powinno być niemal suche. Nadmiar wody z podstawki należy usuwać, w innym przypadku korzenie rośliny zaczną gnić. Zimą zraszamy liście co najmniej raz w tygodniu
- podłoże
Odpowiednia będzie dla niej ziemia uniwersalna z dodatkiem gliny zmieszana z gruboziarnistym piaskiem w proporcjach 1:1. Gleba o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślinę sadzimy w płytkich i szerokich doniczkach z dużą warstwą drenażu.
- nawożenie
Najlepiej stosować nawozy o spowolnionym działaniu. W zimie nie nawozimy!
- rozmnażanie
Na pędach Ceropegii czasem wyrastają młode bulwy. Taką bulwę należy odciąć i pozostawić do przeschnięcia na 2-3 dni. Przyspieszy to proces ukorzeniania się. Następnie sadzimy taką bulwę w piaszczystej ziemi.
Zbyt długie pędy można przycinać, a z odciętych fragmentów można zrobić sadzonki. Korzenie wyrosną w miejscu węzłów. Ceropegia łatwo się ukorzenia. Przycinanie pobudza także wyrastanie nowych pędów.
Życzę powodzenia w uprawie ceropegii.