Choinkowy zawrót głowy, czyli jak wybrać świąteczne drzewko

with Brak komentarzy
Tradycyjnie w naszych domach na Święta Bożego Narodzenia pojawia się choinka. Jest to must have świątecznych dekoracji. Staramy się więc wybrać jak najlepiej a kryteriów jest sporo. Pokrój, zapach, kolor. Niby wszystkie zielone, a jednak w różnych odcieniach. Drzewko w doniczce czy może ścięte? Jak w tym nie zwariować? Postaram się trochę przybliżyć temat.

 

Najczęściej w naszych domach gości świerk pospolity, ale nie jest to jedyna możliwość. Możemy wybierać inny gatunek, które świetnie sprawdzi się jako choinka.

 

Z czym wiąże się wybór konkretnego gatunku?

 

Świerk pospolity — ma stożkowy pokrój i pachnie. Jego igły mają ciemnozielony odcień, są ostro zakończone i lekko kłują.

Świerk kłujący — ma ładny, stożkowy pokrój, najczęściej sprzedawany w odcieniu niebieskosrebrnym. Igły gęsto pokrywają gałązki, ale boleśnie kłują. Jego wadą jest brak zapachu.

Jodła pospolita — ma regularny pokrój, roztacza piękny zapach. Jej igły są ciemnozielone i błyszczące a na spodzie mają dwa białe paski. Nie kłują i są trwałe.

Jodła kaukaska — ma gęstą koronę i stożkowy pokrój. Igły są przyjemne w dotyku, nie kłują i długo utrzymują się na pędach.

Sosna pospolita — zwykle tworzy nieregularną koronę i ma luźno rozłożone gałązki. Jej igły są dosyć długie (5-7cm) i nie opadają, nawet gdy wyschną. W mieszkaniach roztacza żywiczny zapach.

 

Nie musimy jednak ograniczać się do standardowych rozwiązań. Możemy zdecydować się na nietypową wersję choinki. Iglaki egzotyczne są w ofertach sklepów i cieszą się sporym zainteresowaniem. Są sprzedawane jako rośliny doniczkowe i po spełnieniu swojej świątecznej misji mogą dalej zdobić nasze balkony, tarasy i ogrody.

Jakie oryginalne drzewko może się znaleźć w naszym domu?

Araukaria wyniosła inaczej jodełka pokojowa — ma regularny pokrój, jasnozielone, miękkie igły i przewieszające się gałęzie. To drzewko może z nami zostać przez cały rok. Często uprawia się ją w warunkach domowych lub na tarasach, kiedy nie ma już przymrozków.

Araukaria chilijska — jej pędy pokryte są skórzastymi, sztywnymi i kłującymi liśćmi. Zwykle uprawia się ją w pojemnikach. Wiosną i latem przenosimy araukarię do ogrodu.

 

Kuningamia chińska — ma bardzo dekoracyjne, długie, błyszczące igły.

 

Jeśli nie chcemy, aby po świętach choinka wylądowała na śmietniku, możemy zdecydować się na taką, która rośnie w doniczce. Przetrzymujemy ją do wiosny, a następnie sadzimy w ogrodzie. Jednak żeby to się udało, musimy kupić dobrze ukorzenione drzewko. Ziemia w doniczce powinna być zbita i przerośnięta korzeniami. Choinki, które możemy kupić przed Bożym Narodzeniem, często są wykopywane z ziemi kilka tygodni przed świętami i sadzone w doniczkach. Podobnie rzecz się ma z drzewami kopanymi w szkółkach. Jeśli jest wykopane z dużą bryłą korzeniową, a my odpowiednio zadbamy o taką choinkę w domu, jest duża szansa, że drzewko na wiosnę przyjmie się w naszym ogródku.

Jak dbać o choinkę, żeby miała szansę stać się częścią naszego ogrodu?

Żywa choinka w domu może być trzymamy maksymalnie dwa tygodnie, żeby nie doprowadzić do rozhartowania drzewka. Jeśli iglak nie wypuścił młodych przyrostów (to takie jasnozielone minigałązki), po świętach wystawiamy go na zewnątrz w miejsce osłonięte od zbytniego nasłonecznienia i mroźnych wiatrów. Doniczkę musimy koniecznie zabezpieczyć, aby uchronić korzenie przed mrozem. Możemy użyć styropianu. Jeśli zauważymy, że nasza choinka ma przyrosty, powinniśmy zapewnić jej miejsce w chłodnym jasnym pomieszczeniu i musimy regularnie ją podlewać. Drzewka do gruntu wysadzamy, kiedy zniknie zagrożenie przymrozkami.

 

Bardzo popularne są ostatnio kilkudziesięciocentymetrowe iglaki. Najczęściej odmiany o stożkowatym pokroju np.: świerk biały ‘Conica’, świerk serbski, jałowiec chiński ‘Stricta’, cyprysik Lawsona, jodła koreańska.

 

Jeśli już wybór gatunku został dokonany, to przyjrzyj się jeszcze swojej choince, zanim ją kupisz. Zobacz czy drzewko ma odpowiedni pokrój i czy jest gęste. Najważniejsze jednak, aby nie było przesuszone. Odchyl igły pod włos. Jeśli już teraz odpadają od pędów, to w Twoim mieszkaniu długo nie postoi. Pamiętaj też, żeby podczas transportu dobrze zabezpieczyć choinkę. Szczególnie jeśli przewozisz ja na dachu auta. Narażone przez dłuższy czas na zimny pęd powietrza może zostać nadmiernie wysuszone.

 

Nie tylko choinka zdobi w czasie świąt nasze mieszkania. Robimy również dekoracje z gałązek iglaków. Warto więc wiedzieć, które z nich utrzymują się najdłużej. Najbardziej popularny, świerk pospolity niestety jest najmniej trwały. Igły szybko zasychają i opadają. Taki stroik już po tygodniu będzie tracił igły. Świerk nadaje się natomiast do dekoracji balkonów i tarasów. Niska temperatura przedłuża jego trwałość. Dekoracyjność najdłużej zachowują pędy jodły (ok. 4 tygodni). Igły sosny na gałązkach utrzymują się ok. 3 tyg. Oczywiście trwałość świątecznych dekoracji możemy przedłużyć, jeśli gałązki będą miały dostęp do wody.

Mam nadzieję, że każdy znajdzie drzewko odpowiednie dla siebie.
Życzę udanych wyborów i pięknych choinek.
Podziel się: