Co dolega roślinom doniczkowym

with Brak komentarzy

Okres jesienno-zimowy jest bardzo trudny dla roślin doniczkowych. W mieszkaniach panują szczególnie niekorzystne warunki (niedostateczna ilość światła, niska wilgotność i wysoka temperatura). Roślina, która ma odpowiednie stanowisko, jest silna i odporna, dzięki czemu potrafi oprzeć się patogenowi. Niestety, nie zawsze to się udaje. Suche powietrze i niewłaściwe podlewanie, zimne przeciągi i stosowanie niewłaściwego nawożenia, przyczyniają się do pogorszenia kondycji roślin. Warto co jakiś czas obejrzeć rośliny i poszukać sygnałów ostrzegawczych, bo lepiej zapobiegać niż leczyć, ale zdarza się, że nie jesteśmy w stanie uniknąć problemów. Wówczas bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać problem i podjąć odpowiednie kroki.

SZKODNIKI ATAKUJĄCE ROŚLINY DONICZKOWE
Mszyce

mają zwykle czarny lub zielony kolor. Na zaatakowanej roślinie przesiadują na łodygach, liściach i kwiatach. Wysysają soki z roślin i wydzielają spadź sprzyjającą występowaniu grzybów sadzawkowych.

Zwalczanie: można je ścierać z roślin doniczkowych za pomocą wilgotnej szmatki lub zmywać wodą z szarym mydłem. Przy dużej inwazji należy sięgnąć po środki chemiczne.
Opuchlaki
występują pod dwoma postaciami. Małe, kremowe larwy dostają się do doniczek wraz z ziemią i zjadają korzenie roślin. Dorosłe osobniki wygryzają dziury w liściach.

Zwalczanie: dorosłe osobniki są widoczne na roślinie i nie jest trudno się ich pozbyć. W przypadku stwierdzenia larw, musimy wymienić podłoże w doniczce uważając by nie przenieść szkodnika do nowej.

Skoczogonki

to białe lub kremowe stworzonka z widełkami skokowymi na odwłoku dzięki, którym mogą skakać. Pojawieniu się skoczogonków sprzyjają wilgotne i żyzne podłoże, ciemne i chłodne miejsca a czasami nawożenie organiczne. Zaatakowana roślina wolniej rośnie, zasycha, jest osłabiona a w efekcie dużo szybciej zapada na choroby.

występują pod dwoma postaciami. Małe, kremowe larwy dostają się do doniczek wraz z ziemią i zjadają korzenie roślin. Dorosłe osobniki wygryzają dziury w liściach.

CHOROBY ATAKUJĄCE ROŚLINY DONICZKOWE

Rdza

na spodniej stronie liści występują okrągłe, żółte plamy o średnicy kilku milimetrów. Na górnej części w miejscu plam, pojawiają się brązowe, pylące skupiska zarodnika grzyba.

Zwalczanie: pojedyncze liście z objawami choroby należy usuwać i niszczyć. Preparaty chemiczne Amistar 250 SC lub Score 250EC

Szara pleśń

pojawią się na kwiatach i pędach w postaci brązowych plam,które pokrywają się szarym pylącym nalotem. Wysoka wilgotnosc powietrza sprzyja powstawaniu grzyba a zaatakowane tkanki obumierają. Atakuje przy suchym podłożu i wysokiej wilgotności. Najczęściej jej ofiarą padają: cissus, cyklamen, fikus, filodendron, niecierpek, pelargonia i zroślicha.

Zwalczanie: choroba występuje w zbytnim zagęszczeniu roślin, dlatego należy zapewnić przepływ powietrza wokół kwiatów. Porażone liście i kwiaty należy wycinać a rośliny opryskać fungicydem, np. Teldorem 500 SC lub preparatami bezpiecznymi dla ludzi: Biosept lub Biochikol. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.

Mączniak prawdziwy

na liściach, pędach, pąkach i owocach pojawia się biały nalot. Są to skupiska strzępek grzybni i zarodników konidialnych.

Zwalczanie: jedyną skuteczną metodą zwalczania tej choroby jest zastosowanie specjalistycznych środków. Preparaty nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt to: Biosept lub Biochikol. Rośliny opryskujemy 2-3 w odstępach co 7-10 dni.  Porażone części roślin usuwamy.
CO JESZCZE MOŻE DOLEGAĆ ROŚLINOM DONICZKOWYM
Zasychanie brzegów liści może być wynikiem spadku wilgotności powietrza oraz wzrostu temperatur w mieszkaniach. Najczęściej cierpią: anturium, cissus, cytryna, filodendron, paproć.
Zapobieganie: podnoszenie wilgotności powietrza oraz obniżanie temperatur.
Nadmierne wydłużanie międzywięźli spowodowane jest brakiem światła i zbyt wysoką temperaturą. Najczęściej można zaobserwować je na: bluszczu, fikusach, hortensji, peperomii.
Zapobieganie: rośliny przestawiamy bliżej okna lub doświetlamy świetlówkami.
Żółknięcie pojedynczych liści, opadanie liści, więdnięcie liści. Te objawy mogą się pojawić jeśli system korzeniowy zostanie przelany i w rezultacie może dojść do infekcyjnej zgnilizny korzenia.
Zapobieganie: umiejętne, systematyczne podlewanie. Po podlaniu woda nie może zalegać w podstawce.

Chcesz sie dowiedzieć jak radzić sobie z pielęgnacją roślin doniczkowych w zimie? TUTAJ znajdziesz więcej informacji.

Podziel się: