Okres jesienno-zimowy jest bardzo trudny dla roślin doniczkowych. W mieszkaniach panują szczególnie niekorzystne warunki (niedostateczna ilość światła, niska wilgotność i wysoka temperatura). Roślina, która ma odpowiednie stanowisko, jest silna i odporna, dzięki czemu potrafi oprzeć się patogenowi. Niestety, nie zawsze to się udaje. Suche powietrze i niewłaściwe podlewanie, zimne przeciągi i stosowanie niewłaściwego nawożenia, przyczyniają się do pogorszenia kondycji roślin. Warto co jakiś czas obejrzeć rośliny i poszukać sygnałów ostrzegawczych, bo lepiej zapobiegać niż leczyć, ale zdarza się, że nie jesteśmy w stanie uniknąć problemów. Wówczas bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać problem i podjąć odpowiednie kroki.
SZKODNIKI ATAKUJĄCE ROŚLINY DONICZKOWE
Mszyce
mają zwykle czarny lub zielony kolor. Na zaatakowanej roślinie przesiadują na łodygach, liściach i kwiatach. Wysysają soki z roślin i wydzielają spadź sprzyjającą występowaniu grzybów sadzawkowych.
Zwalczanie: dorosłe osobniki są widoczne na roślinie i nie jest trudno się ich pozbyć. W przypadku stwierdzenia larw, musimy wymienić podłoże w doniczce uważając by nie przenieść szkodnika do nowej.
Skoczogonki
to białe lub kremowe stworzonka z widełkami skokowymi na odwłoku dzięki, którym mogą skakać. Pojawieniu się skoczogonków sprzyjają wilgotne i żyzne podłoże, ciemne i chłodne miejsca a czasami nawożenie organiczne. Zaatakowana roślina wolniej rośnie, zasycha, jest osłabiona a w efekcie dużo szybciej zapada na choroby.
CHOROBY ATAKUJĄCE ROŚLINY DONICZKOWE
Rdza
na spodniej stronie liści występują okrągłe, żółte plamy o średnicy kilku milimetrów. Na górnej części w miejscu plam, pojawiają się brązowe, pylące skupiska zarodnika grzyba.
Szara pleśń
pojawią się na kwiatach i pędach w postaci brązowych plam,które pokrywają się szarym pylącym nalotem. Wysoka wilgotnosc powietrza sprzyja powstawaniu grzyba a zaatakowane tkanki obumierają. Atakuje przy suchym podłożu i wysokiej wilgotności. Najczęściej jej ofiarą padają: cissus, cyklamen, fikus, filodendron, niecierpek, pelargonia i zroślicha.
Zwalczanie: choroba występuje w zbytnim zagęszczeniu roślin, dlatego należy zapewnić przepływ powietrza wokół kwiatów. Porażone liście i kwiaty należy wycinać a rośliny opryskać fungicydem, np. Teldorem 500 SC lub preparatami bezpiecznymi dla ludzi: Biosept lub Biochikol. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.
na liściach, pędach, pąkach i owocach pojawia się biały nalot. Są to skupiska strzępek grzybni i zarodników konidialnych.