Gwiazda betlejemska – jak się nią zajmować?

with Jeden komentarz

Gwiazda betlejemska (Poinsecja) po przekwitnięciu często robi się brzydka. Opadają jej liście, a jej pędy są coraz dłuższe. Dzieje się tak szczególnie w miejscach, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Niekiedy tuż po okresie świąteczno-noworocznym ląduje w koszu.

 

Gwiazda betlejemska to roślina wrażliwa, więc czasami nawet po krótkim pobycie w naszych mieszkaniach, traci atrakcyjny wygląd. Zastanawiasz się dlaczego? Na pewno dobrze opiekowałeś się swoją gwiazdą betlejemską, a mimo to coś poszło nie tak?

 

Powodów może być kilka:
  • zapomnieliśmy podlać roślinę? Przesuszenie podłoża powoduje opadanie liści.
  • pamiętaliśmy o podlewaniu, ale robiliśmy to zbyt często. Nadmiar wilgoci jest podstawową przyczyną gnicia korzeni. Korzeni nie oglądamy na co dzień, więc skąd wiadomo, że to właśnie one są przyczyną złego wyglądu rośliny? Żółkną i opadają najniżej położone liście.
  • postawiliśmy naszą gwiazdę betlejemską w przeciągu, a może tylko otworzyłeś na kilka minut okno, a ona stała na parapecie? Liście opadły? Zimne powietrze niszczy liście Poinsecji.
  • stała blisko kaloryfera? To też powoduje opadanie liści.

 

 

Mimo wszystko możemy przechować gwiazdę betlejemską do przyszłego roku i sprawić, że zakwitnie po raz kolejny. Jeśli się na to zdecydujesz, musisz wiedzieć jak się nią zająć. Ustawienie na oknie i regularne podlewanie to za mało.

 

Przełom marca i kwietnia

Po przekwitnięciu obcinamy główne pędy nad 3 – 4 pąkiem, czyli ok. 15 cm nad ziemią.

 

Doniczkę ustawiamy w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu i ograniczamy podlewanie. To czas, kiedy roślina przechodzi okres spoczynku.

W maju

Gwiazdę należy przenieść do ciepłego i słonecznego pomieszczenia.

Przesadzamy roślinę w żyzną i przepuszczalną glebę. Regularnie podlewamy i nawozimy co 2 tygodnie nawozem uniwersalnym.

Latem

Po raz kolejny możemy przyciąć pędy, aby roślina ładnie się zagęściła.

Jesienią

Od października musimy zapewnić jej ok. 14 godzin ciemności. Poinsecja to roślina dnia krótkiego, żeby jej liście się wybarwiły, powinniśmy w godzinach od 17.00 – 7.00 zaciemniać ja. Możemy nakrywać kartonem. Tak postępujemy 7-9 tygodni. Musimy być systematyczni, żeby na Boże Narodzenie cieszyć się kolorową gwiazdą betlejemską.

 

W grudniu gwiazda betlejemska powinna zakwitnąć, a jej liście przykwiatkowe wybarwią się na czerwono. 

 

UWAGA! Podczas zabiegów pielęgnacyjnych załóż rękawiczki i zachowaj ostrożność. Zraniona roślina wydziela biały sok mleczny, który powoduje podrażnienia skóry i oczu. Po spożyciu może powodować biegunki. Podobne objawy powoduje u kotów. Trzeba uważać, żeby nasz pupil nie miał bliższego kontaktu z gwiazdą betlejemską.

 

Trzymam kciuki za Was i Wasze gwiazdy betlejemskie. 
Powodzenia

Podziel się: