Hippeastrum – co zrobić, żeby zakwitło ponownie?

with Brak komentarzy

Kupiliście w grudniu roślinę cebulową, z której pąków rozwinęły się piękne kwiaty? To pewnie hippeastrum, choć często błędnie nazywane amarylisem. Przez okres świąteczny roślina ta zdobiła wasze mieszkania, a teraz zostały same liście? Przychodzi Wam do głowy, żeby pozbyć się tej cebuli? Zanim to zrobicie, proponuję przeczytać ten artykuł. Może w przyszłym roku nie będzie trzeba wydawać złotówek na zakup kolejnej kwitnącej rośliny.

Hippeastrum czyli zwartnicę możemy uprawiać przez wiele lat, ale musimy zastosować się do rytmu życia tej rośliny. Nie jest to trudne, ale trzeba wiedzieć jakie etapy musi przejść cebula, aby zakwitła ponownie. Początkowo może wydawać się to skomplikowane, ale naprawdę niewiele trzeba, aby zimą pojawiły się okazałe kwiaty. Zwartnica tak naprawdę ma bardzo małe wymagania co do uprawy i pielęgnacji. Powinien poradzić sobie z nią każdy, nawet mało doświadczony ‘ogrodnik:)

 

Hippeastrum w Waszych domach teraz pewnie kończy okres kwitnienia albo już dawno nie ma kwiatów. Przy normalnej uprawie ta roślina kwitnie w przedziale od stycznia do kwietnia, ale najczęściej kupujemy okazy, które są pędzone tzn. specjalnie przygotowywane tak, aby pod koniec grudnia pojawiły się kwiaty. Wówczas w styczniu zaczynają zasychać.

 

Jak postępować z Hippeastrum po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu obrywamy zaschnięte kwiaty i pozostawiamy zielony pęd. Nadal bierze on udział w fotosyntezie, więc odżywia roślinę.

Roślina straci swój urok, ale do lata podlewamy ją i nawozimy. Liście wówczas silnie rosną, a cebula jest odżywiana i powiększa swoje rozmiary. Jest to bardzo ważny dla niej czas, bo już wtedy tworzą się zawiązki kwiatostanów.

W sierpniu przestajemy podlewać hipeastrum, aby podłoże wyschło, a liście muszą żółknąć i opaść. Jeśli nie dopuścimy do tego, zwartnnica nie zakwitnie powtórnie. Ten etap trwa zwykle ok. 3 miesiące. Po tym czasie roślina przechodzi w stan spoczynku.

 

Okres spoczynku jest niezbędny, aby hippeastrum ponownie zakwitło.

W czasie spoczynku cebulę trzymamy w ciemności w temperaturze ok. 10 ⁰C. Można przechowywać ją w doniczce, w której do tej pory rosła, ale wówczas możemy zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju chorób. Lepszym rozwiązaniem jest delikatne wyjęcie cebuli z doniczki i umieszczenie jej w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu. Przy tym zabiegu musimy uważać, żeby cebuli nie uszkodzić, zwłaszcza jej piętki korzeniowej.

Aby hippeastrum ponownie zakwitło, cebulę trzeba schłodzić w temp. 3-7 ⁰C. Kwiaty pojawią się przed końcem grudnia, jeśli w październiku włożymy cebulę na kilka dni do lodówki.

 

Sadzenie hippeastrum

Przed posadzeniem możemy cebulę namoczyć w wodzie, co uaktywni składniki pokarmowe i roślina zacznie wypuszczać pędy. Cebula powinna być umieszczona w doniczce tak, aby ⅓ jej wysokości była nad ziemią. Do sadzenia możemy użyć podłoża uniwersalnego. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne i żyzne. Nie można zapomnieć o warstwie drenażu na spodzie doniczki. Pozwoli to zapobiec zastojom wody, które mogą powodować gnicie cebuli.

Warunki uprawy

Doniczkę z rośliną ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu. Początkowo podlewamy skąpo, a gdy wyrośnie pęd obficiej, tak aby ziemia w doniczce była stale wilgotna.

 

W okresie wegetacji powinniśmy zapewnić roślinie dużo światła. Im więcej go ma, tym większych kwiatostanów możemy się spodziewać. Najlepiej ustawić ją na oknie, ale nie w ostrym słońcu.

Pamiętajmy, aby odwracać doniczkę. Inaczej pęd kwiatostanowy będzie wyginał się w jedną stronę.

Zwartnica to roślina ciepłolubna, dlatego w okresie wegetacji powinniśmy zapewnić jej temperaturę: 18-25⁰C.

 

Kwitnienie

Hippeastrum powinno zakwitnąć po ok. 6. tygodni od posadzenia. Kiedy pojawią się kwiaty, doniczkę możemy ustawić w głębi pomieszczenia. Jeśli uda nam się zapewnić roślinie niższą temperaturę, kwiatostany będą dłużej cieszyć nasze oczy.

Roślinę nawozimy co 2-3 tygodni od momentu pojawienia się pąka kwiatowego. Kończymy ten zabieg w lipcu, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku.

Zakup cebuli

Jeśli zamierzasz dopiero kupić cebulę zwartnicy, to pamiętaj, że powinna być twarda. Miękkie miejsca sygnalizują, że roślina zaczęła gnić. Powinniśmy też unikać tych cebul, które mają nienaturalne plamki.

 

To już wszystko. Mam nadzieję, że dzięki tej tajemnej wiedzy w przyszłym roku też doczekacie się pięknie kwitnących okazów.
TRZYMAM KCIUKI I ŻYCZĘ POWODZENIA:)

Podziel się: