Ostatni dzwonek. Za chwilę zaczną rosnąć.

with Brak komentarzy

Zbliża się koniec lutego. Zima nas opuszcza a wiosny jeszcze nie widać. Tak samo jest z naszymi kwiatami w domu. Rośliny kończą już okres zimowego odpoczynku, ale nie zaczęły jeszcze rosnąć. To jest właśnie idealny moment na zmianę… doniczek🙂 Może całkowita zmiana stylu albo kolorystyki? Na pewno znajdziemy coś, co przerwie zimową stagnację i doda świeżości naszemu mieszkaniu. To tylko jeden z powodów, dla których warto zabrać się za… przesadzanie roślin.

Właśnie teraz pomyślałeś: czar prysł. Za wizją dekorowania mieszkania ukryło się zajęcie, które jest dość kłopotliwe. Ci bardziej oporni powiedzą: zaraz, zaraz, żeby zmienić wystrój, nie musimy przesadzać kwiatków. Wystarczy zmienić osłonki.

Dopiero jak zacznie się dziać coś niedobrego z naszymi roślinami, szukamy przyczyn i często okazuje się, że to wynik naszego zaniedbania. Niekiedy roślina potrafi rozsadzić korzeniami doniczkę. Wówczas siła wyższa. Przesadzić trzeba. Niestety zwykle w takim wypadku nie uwzględniamy zegara biologicznego roślin a nasi zieloni podopieczni najlepiej znoszą ten stresujący dla nich zabieg właśnie na przedwiośniu. Ponadto mamy pierwszą okazję w sezonie, aby zafundować sobie odrobinę horiterapii. Co prawda terapia nie odbędzie się w ogrodzie, ale kontakt z roślinami będzie. Warto wykorzystać jeden z deszczowych dni przedwiośnia, aby sprawić naszym kwiatom i sobie odrobinę przyjemności.

Zanim zabierzemy się do dzieła, powinniśmy się przygotować. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wielu kłopotów. Mnie najbardziej drażni ciągłe bieganie do sklepu po kolejne, brakujące elementy. Po trzeciej wizycie w sklepie przesadzanie przekładam na dzień następny albo kolejny…

Od jakiegoś czasu planuję tę czynność, przygotowuję się do niej i z niecierpliwością czekam na ten moment🙂 Radzę Ci to samo.

ROBIMY LISTĘ POTRZEBNYCH RZECZY

  • doniczki

Zrób przegląd roślin. Oceń, które powinny być przesadzone. Pamiętaj, że młode, roczne lub dwuletnie okazy rosną szybko, szybko rozwijają się ich korzenie i przerastają bryłę. Zmiany doniczki potrzebują co roku. Kupujemy im 1-2 cm większą.

Kilkuletnim roślinom zmieniamy ziemię co 2-4 lata a doniczki powinny być 3-6 cm większe. Bardzo dużych kwiatów nie przesadzamy, ale dosypujemy im świeżej ziemi. Wiesz już ile i jakiego rodzaju doniczek potrzebujesz? Zapisz na listę.

  • ziemia

Wielu gatunkom roślin odpowiada ziemia uniwersalna. Jest to najczęściej mieszanka rozdrobnionego włóknistego torfu z ziemią kompostową i piaskiem. Ma słabo kwaśny odczyn (pH 5,5 – 6,5).

Kaktusy sadzimy w ziemi ubogiej, z dodatkiem drobnego żwiru i piasku.

Storczyki i bromelie potrzebują bardzo przepuszczalnej mieszanki, w skład której wchodzą kawałki kory.

Paprocie, azalie i gardenia wymagają kwaśnego (4,5 – 5,5) podłoża.

Dużym okazom juk, dracen i palm, których nie zamierzamy już często przesadzać, warto zapewnić specjalną mieszankę z domieszką gliny.

Wybór nie będzie trudny, bo nazwa podłoża zwykle zawiera informację, dla których kwiatów jest.

Dodatkowo potrzebujemy żwirek lub keramzyt do drenażu, rękawice, łopatkę, folię, która nie pozwoli nam zabrudzić ziemią całego mieszkania.

Lista gotowa. Pozostało zrobić zakupy, ustalić termin przesadzania roślin i czekać z niecierpliwością na ten dzień, a kiedy nadejdzie:

  • kilka godzin przed zabiegiem dobrze podlewamy roślinę,
  • po wyjęciu rośliny z doniczki usuwamy martwe i uszkodzone korzenie i materiał użyty do drenażu,
  • do nowej doniczki wsypujemy warstwę drenażu, potem warstwę świeżej ziemi i wkładamy roślinę. Górny poziom ziemi powinien znajdować się 1-1,5 cm poniżej krawędzi doniczki,
  • świeżo posadzoną roślinę dobrze podlewamy.

 

NAJCZĘŚCIEJ NURTUJĄCE NAS PYTANIA

Doniczki plastikowe czy ceramiczne?

Tradycjonaliści powiedzą, że najlepsze są te z wypalonej gliny, a nie z tworzywa sztucznego. Udowodniono jednak, że rośliny lepiej rosną w pojemnikach o nieprzepuszczalnych ścianach, bo temperatura ziemi jest w nich 1-2 stopni wyższa niż w glinianych. Kwiaty rosnące w pojemnikach ceramicznych trzeba częściej podlewać.

Pamiętajmy, że doniczka musi mieć otwory odprowadzające wodę, a jeśli używamy doniczki z otworami i osłonki bez otworów, pilnujmy, aby woda nie stała cały czas w osłonce. Jej nadmiar może powodować gnicie korzeni.

 

Czy doniczka do storczyka musi być przeźroczysta?

Korzenie storczyków potrzebują światła. Szczególnie Phalaenopsis potrzebuje doniczek przepuszczających światło, aby mógł dobrze rosnąć i kwitnąć.

 

Czy możemy używać doniczek, w których rosły już kwiaty?

Możemy, ale przed ponownym użyciem dokładnie je wyszoruj.

 

Czy do drenażu można użyć białego grysu?

Nie. Ten kamień zwykle zawiera wapń, a jego nadmiar utrudnia odżywianie się roślin innymi składnikami mineralnymi.

 

Czy przesadzać chore lub porażone przez szkodniki rośliny?

Nie. Może to doprowadzić do ich zamarcia na skutek szoku, jakiego doznają przy przesadzaniu. Są osłabione i powinniśmy najpierw poprawić kondycję naszych roślin.

Podziel się: