Zrób projekt balkonu

with Brak komentarzy

Dążysz do stworzenia na balkonie przestrzeni pięknej i funkcjonalnej? Twój balkon ma być miejscem, w którym będzie można odpocząć i spędzić miło czas? Żeby ostateczny efekt był satysfakcjonujący, stwórz projekt balkonu. Pomoże Ci on nie tylko w zrobieniu metamorfozy, ale także w usystematyzowaniu prac i zaplanowaniu wydatków. Wystarczy kartka, ołówek, linijka i taśma do mierzenia.

Często zdarza się, że nasz balkon nie jest przestrzenią idealną. Zanim zrobisz projekt balkonu zastanów się, z jakimi problemami będzie trzeba się zmierzyć. Taka wiedza będzie Ci potrzebna, żeby móc zamienić wady w atuty. Może to być poważne wyzwanie, ale jeśli zastanowisz się jakie rozwiązania będą najlepsze, może okazać się, że nie jest takie trudne.

Czy Twój balkon jest:
  • mały i ciasny?

Wiele osób może mieć mały i ciasny balkon. Powiększyć go nie można, ale to nie znaczy, że nie da się stworzyć tam przytulnego kącika. Nie zagracaj takiej przestrzeni. Zdecyduj się na jedną funkcję albo maksymalnie dwie, np. mały, składany stolik i krzesło, który posłuży do spędzenia popołudnia przy herbacie i dobrej książce, a jeśli go złożymy, uzyskamy przestrzeń dla dzieci do zabawy lub ćwiczenia jogi. Dobrym rozwiązaniem będą także meble wielofunkcyjne. Skrzynię do przechowywania możesz zmienić w siedzisko, jeśli ułożysz na niej poduchy. Kwiaty możesz ustawić na zewnętrznym parapecie, zawiesić na balustradzie albo na ścianie tworząc wertykalny ogród. Dobrym rozwiązaniem będzie także ustawienie na podłodze jednej dużej rośliny.

  • długi i wąski?

W kilkudziesięcioletnich blokach spotyka się długie i wąskie balkony. Żeby poprawić jego proporcję możesz na obu krótszych końcach umieścić skrzynie, które nie tylko staną się siedziskiem lub wygodną leżanką, ale idealnie nadają się do przechowywania narzędzi, doniczek i rzeczy, których nie mamy gdzie schować.

  • za blisko sąsiada?

Jeśli Twój balkon od balkonu sąsiada oddziela jedynie ażurowa przegroda albo brakuje jej zupełnie musisz postarać się o zrobienie przesłony. Zastosuj panel drewniany lub kratkę, na którą puścisz pnącza.

  • zbyt wietrzny?

Dobrym sposobem jest stworzenie naturalnej przesłony z iglaków. Można też postawić parawan albo panel drewniany jednak trzeba pamiętać, że musi być solidnie umocowany. Na takich balkonach, rośliny uprawiamy w solidnych, ciężkich doniczkach. Masywne powinny być też meble, aby wiatr nie był w stanie ich przesuwać.

  • zanadto nasłoneczniony?

Balkony usytuowane od nasłonecznionej strony wymagają osłonięcia, także dlatego by chronić wnętrze mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem się. Zastanów się jaka osłona najlepiej sprawdzi się u Ciebie. Do wyboru masz parasole, markizy, pergole porośnięte roślinami, a nawet płócienne żagle.

  • mocno zacieniony?

Jeśli na Twoim balkonie światła jest niewiele, powinieneś zastosować jasne wykończenie. Taki trik powiększa przestrzeń i czyni ją wizualnie lżejszą. Meble powinny mieć lekką formę. Wnętrze rozjaśniają także szklane i stalowe dodatki.

 

Wiesz już jakich wad musisz się pozbyć? Teraz zrób projekt balkonu. Najpierw uwzględnij w nim elementy, które są niezbędne, czyli np. parawan oddzielający Cię od sąsiada. Nanieś też elementy, których wymiary są podyktowane rozmiarami balkonu. Tu mam na myśli donice, które na stałe zostaną umieszczone w danym miejscu albo skrzynie. Te drugie często robimy na wymiar, wykorzystując miejsca, z którymi nic innego nie da się zrobić. Krzesła, stoły, fotele, huśtawki, leżaki-wszystkie te elementy dopasuj wymiarami. Z pewnością łatwiej Ci będzie zaplanować i zmierzyć wszystko na Twoim balkonie niż zastanawiać się w sklepie. Podczas zakupów możesz wpaść w pułapkę i kupić zbyt duże meble. Na dużych powierzchniach sklepów meble prezentują się zupełnie inaczej niż w przestrzeni Twojego balkonu, dlatego warto znać granicę. Pamiętaj także, że meble muszą być trwałe, bo często są poddawane niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. Przemyśl też gdzie będą stały zimą. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca do przechowywania, to niezwykle ważną cechą takich mebli będzie możliwość ich składania.

Zanim zrobisz zakupy zastanów się w jakim stylu będzie Twój balkon. Meble i dodatki powinny współgrać ze sobą oraz wnętrzem Twojego domu/mieszkania. Jeśli brakuje Ci inspiracji, to zajrzyj na popularne portale internetowe: Pinterest, Instagram. Tam znajdziesz kopalnię pomysłów.

Wszystkie wymiary, informacje i uwagi oraz listę zakupów zabierz ze sobą do sklepu. Możesz także prześledzić oferty sklepów na stronach internetowych i wybrać się po konkretne przedmioty. To z pewnością zaoszczędzi Twój czas.

 

Projekt balkonu zrobiony? Już wkrótce będziesz mógł zabrać się za dobór roślin.
Podziel się: